Ostical - Calcii lactogluconas, Calcii carbonas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład laktoglukonian wapnia
węglan wapnia
Postać proszek do sporządzania roztworu
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Medycyna rodzinna
Działanie uzupełnia niedobory wapnia

Wskazania:

Niedobór (szczególnie w okresie intensywnego wzrostu u dzieci od 4 roku życia i młodzieży), profilaktyka osteoporozy.

Dawkowanie:

Doustnie. Profilaktycznie 1-2 saszetki dziennie. Proszek należy rozpouścić w 200 ml wody. Leczniczo stosuje się w większe dawki w zależności od stopnia niedoboru.

Możliwe skutki uboczne:

Przy długotrwałym stosowaniu zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcie, nudności, wymioty).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu,  nadczynność przytarczyc, choroby nerek, fenyloketonurię. Gdy przyjmujesz tetracykliny, fluorochinolony, glikozydy nasercowe, werapamil, tiazydowe leki moczopędne, glikokortykosteriody. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.