Ostedron Pag - Dinatrii etidronas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład etidronian disodu
Postać tabletki
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie wpływa na prawidłową strukturę kości

Wskazania:

Choroba Pageta, osteoporoza pomenopauzalna, w leczeniu objawowym podwyższonego stężenia wapnia we krwi w przebiegu chorób nowotworowych.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Biegunka, nudności, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka skórna, świąd.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na etidronian lub pozostałe składniki prepraratu, choroby nerek, osteomalację, choroby przewodu pokarmowego. Gdy przyjmujesz kortykosteroidy, fosforany, kalcytoninę, furosemid, mitramycynę, preparaty wapnia, żelaza, magnezu, glinu. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.