Orocal D3 - Calcii carbonas, Colecalciferolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Niedobów witaminy D3 i wapnia u osób w podeszłym wieku. Wspomagająco w osteoporozie.

Dawkowanie:

Doustnie. Tabletki należy żuć. 1 tabletkę 2 razy na dobę.   Preparat nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Zaparcia, wzdęcia, nudności, biegunka, świąd, wysypka.   Brak danych dotyczących wpływu preparatu na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lek, zbyt duże stężenie wapnia we krwi lub w moczu, kamicę nerkową, zaburzenia czynności nerek, nadmiar witaminy D we krwi.   Gdy przyjmujesz inne preparaty zawierające wapń lub witaminę D3, tetracykliny, preparaty zawierające fluor, glikozydy nasercowe, werapamil, leki moczopędne. Węglan wapnia może zaburzać wchłanianie jednocześnie stosowanych antybiotyków z grupy tetracyklin. W tym przypadku tetracykliny powinny być podawane co najmniej 2 godziny przed lub 4-6 godzin po podaniu wapnia.  Jeśli przyjmuje się jednocześnie bifosfoniany, należy je zażyć co najmniej godzinę przed zastosowaniem preparatu Orocal D3. Ponadto wapń może zmniejszać działanie lewotyroksyny. Dlatego zaleca się jej przyjmowanie co najmniej 4 godziny przed lub po zastosowaniu leku Orocal D3.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat może być stosowany w ciąży w przypadku niedoboru wapnia i witaminy D. Orocal D3 może być stosowany w trakcie karmienia piersią, jednak ponieważ substancje czynne leku przenikają do mleka matki, należy brać to pod uwagę jeśli dodatkowo podaje się dziecku witaminę D.