Normase - Lactulosum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład laktuloza
Postać syrop
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Medycyna rodzinna
Działanie pobudza perystaltykę jelit
przeczyszczające

Wskazania:

Przewlekłe zaparcia. Leczenie zaburzeń wywołanych niewydolnością wątroby.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Przejściowe wzdęcia lub bóle brzucha. Przy stosowaniu w dużych dawkach może wystąpić biegunka zmniejszająca działanie terapeutyczne preparatu. Przy długotrwałym stosowaniu istnieje możliwość powstania niedoborów elektrolitowych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, jestęś uczulony na laktozę, cierpisz na niedrożność jelit, cukrzycę. Gdy przyjmujesz leki zobojętniające treść żołądkową, neomycynę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.