NiQuitin (guma do żucia) - Nicotinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nikotyna
Postać guma do żucia
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie zwalczanie nałogu palenia

Wskazania:

Łagodzenie objawów wynikających z odstawienia nikotyny, w tym uczucia głodu nikotynowego, związanych z rzucaniem palenia. Zaleca się jednoczesne stosowanie programu wspierającego rzucenie palenia.   Preparat NiQuitin Gumy 2 mg jest przeznaczony dla palaczy, którzy wypalają pierwszego papierosa po upływie przynajmniej 30 minut od przebudzenia. Preparat NiQuitin Gumy 4 mg jest przeznaczony dla palaczy, którzy wypalają pierwszego papierosa w ciągu 30 minut od przebudzenia.

Dawkowanie:

Doustnie. Gumę należy żuć, gdy wystąpi chęć zapalenia papierosa. Trzymając gumę w ustach nie należy jeść ani pić gdyż to może zmniejszyć wchłanianie się nikotyny. Zaleca się stosowanie 8-12 kostek dziennie, dawka maksymalna wynosi 15 kostek. Jedną kostkę można żuć przez 30 minut. Kurację należy stosować maksymalnie przez 3 miesiące, a następnie stopniowo ograniczać stosowanie gumy. Kiedy dziennie zużywa się 1-2 kostek gumy, należy zaprzestać stosowania. W przypadku osób stosujących gumę w dawce 4 mg, dawka 2 mg może być pomocna w okresie odstawiennym kuracji.   Nie stosować do ukończenia 18 roku życia.

Możliwe skutki uboczne:

Na początku kuracji nikotyna może wywoływać podrażnienie gardła, nadmierne wydzielanie śliny. Połykanie rozpuszczonej nikotyny może powodować czkawkę. Często występują: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, czkawka, ból mięśni okołoszczękowych, gardła, suchość warg. Rzadziej: palpitacje serca, rumień, pokrzywka, zapalenie jamy ustnej.   Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, dławicę piersiową, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czynności nerek lub wątroby, cukrzycę, nadczynność tarczycy.   Gdy przyjmujesz kofeinę, fenazon, teofilinę, imipraminę, pentazocynę, fenacetynę, fenylbutazon, takrynę, klomipraminę, olanzapinę, fluwoksamine, flekainid, insulinę, estrogeny, diazepam, oksazepam, warfarynę, propranolol, nifedypinę, leki przeciwastmatyczne.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.