×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nicotinell TTS - Nicotinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład nikotyna
Postać system transdermalny
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie zwalczanie nałogu palenia

Wskazania do stosowania

Pomocniczo w odzwyczajaniu się od palenia papierosów; w celu zmniejszenia objawów odstawienia u palaczy uzależnionych.

Dawkowanie

Osoby stosujące preparat powinny całkowicie zaprzestać palenia papierosów. Plaster nakleja się na nieuszkodzoną skórę tułowia, ramienia lub biodra (codziennie w innym miejscu) i pozostawia na 24 godziny. Leczenie rozpoczyna się plastrem Nicotinell TTS 30 lub 20 i stopniowo zmniejsza dawkę. U palaczy o dużym stopniu uzależnienia (powyżej 20 papierosów dziennie) zaleca się plaster TTS 30, następnie plaster TTS 20 i na zakończenie leczenia plaster TTS 10 - każda postać przez 3-4 tygodnie. U palaczy o średnim stopniu uzależnienia (nie więcej niż 20 papierosów dziennie) leczenie rozpoczyna się od plastra TTS 20, stosowanego przez około 8 tygodni, następnie stosuje się plaster TTS 10 przez około 4 tygodnie. Jeśli pod koniec kuracji pacjent nie odzwyczai się od palenia, leczenie należy przerwać (można je wznowić dopiero po około 6 miesiącach). Preparatu nie należy stosować dłużej niż 3 miesiące.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, cierpisz na układowe choroby skóry, dławicę piersiową, arytmie serca, nadcisnienie tętnicze, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, nadczynność tarczycy, cukrzyce, schorzenia wątroby lub nerek.

Gdy przyjmujesz teofilinę, kofeine, imipraminę, penatzocynę, warfarynę, oksazepam, diazepam, estrogeny, furosemid, propranolol.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Najczęściej rumień i świąd w miejscu naklejenia plastra, rzadziej obrzęk, uczucie palenia, pieczenia, wysypka lub kłucie. Objawy mają przebieg łagodny i ustępują po 48 godzinach. Mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, nudności, zaburzenia snu; niewielkie przyspieszenie tętna, niewielki i przemijający wzrost ciśnienia tętniczego krwi; niekiedy bóle brzucha, nudności i wymioty.