Nicotinell TTS - Nicotinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nikotyna
Postać system transdermalny
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie zwalczanie nałogu palenia

Wskazania:

Pomocniczo w odzwyczajaniu się od palenia papierosów; w celu zmniejszenia objawów odstawienia u palaczy uzależnionych.

Dawkowanie:

Osoby stosujące preparat powinny całkowicie zaprzestać palenia papierosów. Plaster nakleja się na nieuszkodzoną skórę tułowia, ramienia lub biodra (codziennie w innym miejscu) i pozostawia na 24 godziny. Leczenie rozpoczyna się plastrem Nicotinell TTS 30 lub 20 i stopniowo zmniejsza dawkę. U palaczy o dużym stopniu uzależnienia (powyżej 20 papierosów dziennie) zaleca się plaster TTS 30, następnie plaster TTS 20 i na zakończenie leczenia plaster TTS 10 - każda postać przez 3-4 tygodnie. U palaczy o średnim stopniu uzależnienia (nie więcej niż 20 papierosów dziennie) leczenie rozpoczyna się od plastra TTS 20, stosowanego przez około 8 tygodni, następnie stosuje się plaster TTS 10 przez około 4 tygodnie. Jeśli pod koniec kuracji pacjent nie odzwyczai się od palenia, leczenie należy przerwać (można je wznowić dopiero po około 6 miesiącach). Preparatu nie należy stosować dłużej niż 3 miesiące.

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej rumień i świąd w miejscu naklejenia plastra, rzadziej obrzęk, uczucie palenia, pieczenia, wysypka lub kłucie. Objawy mają przebieg łagodny i ustępują po 48 godzinach. Mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, nudności, zaburzenia snu; niewielkie przyspieszenie tętna, niewielki i przemijający wzrost ciśnienia tętniczego krwi; niekiedy bóle brzucha, nudności i wymioty.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, cierpisz na układowe choroby skóry, dławicę piersiową, arytmie serca, nadcisnienie tętnicze, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, nadczynność tarczycy, cukrzyce, schorzenia wątroby lub nerek. Gdy przyjmujesz teofilinę, kofeine, imipraminę, penatzocynę, warfarynę, oksazepam, diazepam, estrogeny, furosemid, propranolol. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.