×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nicotinell - Nicotinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład nikotyna
Postać guma do żucia
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie zwalczanie nałogu palenia

Wskazania do stosowania

Pomocniczo w odzwyczajaniu się od palenia.

Dawkowanie

Podczas leczenia gumą do żucia należy przerwać palenie papierosów. Zwykle stosuje się 8-12 kostek gumy dziennie, maksymalnie do 25 kostek gumy dziennie. Po 3 miesiącach należy stopniowo zmniejszać liczbę kostek gumy aż do całkowitego odstawienia. Gumę należy żuć dokładnie i powoli przez około 30 minut (zaprzestając po uzyskaniu silnego smaku i żując ponownie po zmniejszeniu intensywności smaku). Nie stosować u dzieci.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na nikotynę, cierpisz na dusznice bolesną, zaburzenia rytmu serca, zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobę wrzodową, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, cukrzycę, niewydolność nerek lub wątroby.

Gdy przyjmujesz teofilinę, warfarynę.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Na początku stosowania preparatu nikotyna może wywoływać nieznaczne podrażnienie gardła i zwiększać wydzielanie śliny, a także powodować czkawkę. Może wystąpić podrażnienie błony śluzowej żołądka i zgaga (w celu uniknięcia tych objawów gumę należy żuć powoli). U pacjentów nieprzyzwyczajonych do wdychania dymu tytoniowego mogą wystąpić nudności, osłabienie lub ból głowy.