Nicotinell - Nicotinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nikotyna
Postać guma do żucia
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie zwalczanie nałogu palenia

Wskazania:

Pomocniczo w odzwyczajaniu się od palenia.

Dawkowanie:

Podczas leczenia gumą do żucia należy przerwać palenie papierosów. Zwykle stosuje się 8-12 kostek gumy dziennie, maksymalnie do 25 kostek gumy dziennie. Po 3 miesiącach należy stopniowo zmniejszać liczbę kostek gumy aż do całkowitego odstawienia. Gumę należy żuć dokładnie i powoli przez około 30 minut (zaprzestając po uzyskaniu silnego smaku i żując ponownie po zmniejszeniu intensywności smaku). Nie stosować u dzieci.

Możliwe skutki uboczne:

Na początku stosowania preparatu nikotyna może wywoływać nieznaczne podrażnienie gardła i zwiększać wydzielanie śliny, a także powodować czkawkę. Może wystąpić podrażnienie błony śluzowej żołądka i zgaga (w celu uniknięcia tych objawów gumę należy żuć powoli). U pacjentów nieprzyzwyczajonych do wdychania dymu tytoniowego mogą wystąpić nudności, osłabienie lub ból głowy.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na nikotynę, cierpisz na dusznice bolesną, zaburzenia rytmu serca, zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobę wrzodową, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, cukrzycę, niewydolność nerek lub wątroby. Gdy przyjmujesz teofilinę, warfarynę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.