Neopyrin ASA - Acidum acetylsalicylicum, Paracetamolum, Coffeinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwas acetylosalicylowy
paracetamol
kofeina
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe
przeciwzapalne

Wskazania:

Bóle różnego pochodzenia o słabym lub średnim nasileniu: głowy, zębów, reumatyczne, mięśniowe, nerwobóle, gorączka, objawy przeziębienia.

Dawkowanie:

Doustnie. 1-2 tabletki do 3 razy na dobę. Dzieci powyżej 12 roku życia 1/2-1 tabletkę do 3 razy na dobę. Stosować doraźnie w razie bólu. Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.

Możliwe skutki uboczne:

Wzmożone pocenie się, szum w uszach, nudności, wymioty, dolegliwości dyspeptyczne, biegunka, zawroty głowy, zmiany skórne, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie (nawrót) choroby wrzodowej, zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe, krwawienia z nosa, nasilenie napadów astmy oskrzelowej. Przy większych dawkach lub długotrwałym stosowaniu: upośledzenie czynności wątroby i/lub nerek, obniżenie poziomu cukru we krwi. U niektórych lek może wywołać zmiany w obrazie krwi.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki leku, cierpisz na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, stany zapalne i krwawienia z przewodu pokarmowego,  zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia czynności nerek lub wątroby, nadciśnienie, choroby serca, choroby alrgiczne, astmę oskrzelową. Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, sulfonamidy, doustne leki przeciwcukrzycowe, metotreksat, spironolakton, furosemid, digoksynę, preparaty litu, rifampicynę, glutetymid, karbamazepinę, fenobarbital, fenytoinę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazny w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.