Mimpara - Cinacalcetum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek cynakalcetu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Hormonalne (bez hormonów płciowych)
Specjalności Endokrynologia
Działanie zmniejsza stężenie wapnia we krwi

Wskazania:

Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z chorobami nerek.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Zaleca się przyjmowanie preparatu w trakcie lub niedługo po posiłku. Tabletki należy przyjmować w całości.

Możliwe skutki uboczne:

Nudności, wymioty, jadłowstręt, zawroty głowy, wysypka skórna, bóle mięśniowe, osłabienie, zbyt duże obniżenie poziomu wapnia we krwi, zmniejszenie stężenia testosteronu, drgawki, niestrawność, reakcje nadwrażliwości.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na cynakalcet lub pozostałe składniki preparatu, cierpisz na schorzenia wątroby. Gdy przyjmujesz ketokonazol, itrakonazol, rytonawir, rifampicynę, fluwoksaminę, cyprofloksacynę. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat należy stosować w ciąży i okresie karmienia jedynie w przypadku, gdy potencjalne korzyści dla matki przeważają nad możliwym zagrożeniem dla płodu lub karmionego dziecka.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.