Laspal - Lysini acetylsalicylas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład acetylosalicylan DL-lizyny
Postać proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie przeciwgorączkowe
przeciwzapalne
przeciwbólowe

Wskazania:

Bóle ostre oraz przewlekłe stany bólowe w obrębie układu ruchu w reumatologii, traumatologii, ortopedii oraz bóle różnego pochodzenia (w tym nerwobóle). Leczenie stanów gorączkowych.

Dawkowanie:

Dożylnie lub domięśniowo. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.

Możliwe skutki uboczne:

Napady duszności, zmiany skórne, rumień, pokrzywka, poty, nudności, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie (nawrót) choroby wrzodowej, zaburzenia krzepnięcia krwi i zespół krwotoczny, zwiększenie krwawienia miesiączkowego. Przy długotrwałym nadużywaniu może powodować upośledzenie funkcji nerek.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na salicylany, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, astmę. Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, sulfonamidy, dousnte leki przeciwcukrzycowe, leki przeciwgruźlicze, penicylinę, fenytoinę, metotreksat, digoksynę, barbiturany, spironolakton, furosemid, indometacynę. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.