Medigox - Metildigoxinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Zastoinowa niewydolność serca. Nadkomorowe zaburzenia rytmu serca.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku określa lekarz. Inne dawki stosuje się na początku leczenia (dawkowanie nasycające), a inne w tzw. leczeniu podtrzymującym. Nigdy nie przyjmuj podwójnej dawki, nawet jeżeli zapomnisz zażyć lek na czas.

Możliwe skutki uboczne:

Utrata apetytu, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha. Lek może spowodować również zaburzenia rytmu serca, zaburzenia widzenia (widzenie w kolorze żółtym lub niewyraźne widzenie). Wówczas należy odstawić lek i pilnie skontaktować się z lekarzem.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na metylodigoksynę lub pozostałe składniki preparatu, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, schorzenia nerek. Gdy przyjmujesz leki moczopędne zwiększające wydalanie potasu, kortykosteroidy, barbiturany. Poinformuj lekarza o tym, że przyjmujesz preparaty zawierające wapń, potas lub witaminę D3. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadkach, gdy lekarz oceni, że korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Ostrożnie stosować u kobiet karmiących piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.