Lotensin HCT - Benazeprili hydrochloridum, Hydrochlorothiazidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład hydrochlorotiazyd
chlorowodorek benazeprilu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie moczopędne
obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Do leczenia nadciśnienia tętniczego w przypadku, gdy jeden lek nie wystarcza do normalizacji ciśnienia.

Dawkowanie:

Doustnie, regularnie, o stałej porze. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.   Uwaga! Dieta wysokosodowa (dużo soli w pokarmach), tak jak stosowane równocześnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) np. Ketonal, Naproxen osłabiają działanie przeciwnadciśnieniowe leku. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. Przyjmowany dodatkowo potas (np. Kalipoz) może zwiększać stężenie potasu we krwi i powodować zaburzenia rytmu serca. 

Możliwe skutki uboczne:

Obniżenie poziomu jonów sodu i potasu w surowicy krwi, podwyższenie poziomu kwasu moczowego w surowicy (co może wywołać napady dny moczanowej) . Lek może spowodować spadki ciśnienia tętniczego krwi przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą. Ponadto mogą wystąpić skórne odczyny alergiczne (wysypka, swędzenie skóry, rzadko mogę pojawić się pęcherze na skórze), podrażnienie oskrzeli, suchy kaszel, suchość w jamie ustnej, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, nudności, wymioty, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, zaparcia. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi urządzeń mechanicznych.    

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na benazepril lub inny inhibitor konwertazy angiotensynowej (w przeszłości występowały u Ciebie obrzęki na tle uczuleniowym), na hydrochlorotiazyd lub inne pochodne sulfonamidów, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, masz cukrzycę, dnę moczanową. Gdy przyjmujesz inne leki obniżające ciśnienie krwi (szczególnie leki moczopędne oszczędzające wydalanie potasu np. Spironol, Verospiron), preparaty zawierające potas, kortykosteroidy, insulinę, doustne leki przeciwcukrzycowe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.  

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.