Ulotka leku - dawkowanie, działanie, zastosowanie

Ibufen total - Ibuprofenum - zastosowanie i działanie lecznicze

Podstawowe informacje
Skład ibuprofen
Postać tabletki drażowane
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe
przeciwzapalne

Wskazania:

Bóle o umiarkowanym lub słabym nasileniu: bóle zębów, bóle stawów, bóle mięśni, objawy grypy i przeziębienia, bolesne miesiączkowanie, bóle głowy. Stany gorączkowe różnego pochodzenia.

Dawkowanie:

>Doustnie. Ibuprofen stosowany jako lek przeciwbólowy oraz przeciwgorączkowy, podajemy u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia w dawkach 1 do 2 tabletek (200-400 mg) co 4-6 godzin w zależności od nasilenia bólu. Dawka maksymalna wynosi 6 tabletek (1200 mg) na dobę. Stosując ibuprofen jako lek przeciwgorączkowy u dzieci: 5 mg/ kg masy ciała, jeśli gorączka nie jest większa niż 39 stopni, jeśli gorączka jest większa – 10 mg/kg masy ciała. Maksymalna dawka dobowa 40 mg/ kg masy ciała. Tabletki ibuprofenu zawierające 200 mg substancji czynnej mogą być stosowane u dzieci o takiej masie ciała by podanie jednej tabletki nie stanowiło przekroczenia dawki podanej powyżej. Należy unikać wspólnego stosowania dwu lub więcej leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Możliwe skutki uboczne:

>Nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, niestrawność, bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, reakcje alergiczne, nasilenie istniejącej astmy, skurcz oskrzeli, wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęki. Brak danych dotyczących wpływu na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lek oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (objawy nadwrażliwości po przyjęciu: astma, pokrzywka, nieżyt błony śluzowej nosa), chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy (czynną lub niedawno przebytą). Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki obniżające ciśnienie krwi, leki moczopędne, glikozydy nasercowe, preparaty litu, metotreksat, cyklosporynę, kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe, chemioterapeutyki z grupy chinolonów.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Nie stosuje się w ostatnich trzech miesiącach ciąży. W pierwszych 6 miesiącach ciąży lek może być stosowany jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w okresie karmienia piersią - przed użyciem leku należy poinformować lekarza o karmieniu piersią.  

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.