Lanzostad - Lansoprazolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład lanzoprazol
Postać kapsułki dojelitowe
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Wskazania:

Choroba wrzodowa dwunastnicy i żołądka, refluksowe zapalenie przełyku, długotrwała profilaktyka refluksowego zapalenia przełyku, zespół Zollingera-Ellisona.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Kapsułki należy przyjmować w całości, przed posiłkiem (najlepiej na czczo). Nie zaleca się stosowania u dzieci.

Możliwe skutki uboczne:

Nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia, ból brzucha, wzdęcia, suchość w ustach lub gardle, anoreksja, wyprysk, pokrzywka, świąd, ból i zawroty głowy, niepokój, senność lub bezsenność, depresja, omamy, splątanie, drżenia, zapalenie wątroby, żółtaczka, śródmiąższowe zapalenie nerek, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, obrzęk obwodowy, zmiany w morfologii krwi, ból mięśni i stawów, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, przerost gruczołów piersiowych w mężczyzn, mlekotok, gorączka, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lanzoprazol lub pozostałe skladniki preparatu. Gdy masz chorobę nowotworową przewodu pokarmowego, schorzenia wątroby i/lub nerek. Gdy przyjmujesz doustne środki antykoncepcyjne, teofilinę, fenytoinę, leki hamujące krzepliwość krwi (Sintrom, Acenocumarol), leki, których wchłanianie zależy od pH soku żołądkowego (np. digoksyna, leki przeciwgrzybicze takie jak ketokonazol, sole żelaza), preparaty zobojętniające sok żołądkowy, sukralfat. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.