Jodthyrox - Levothyroxinum natricum , Kalium iodidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład lewotyroksyna
jodek potasu
Postać tabletki
Kategoria Hormonalne (bez hormonów płciowych)
Specjalności Endokrynologia
Działanie uzupełnia niedobór jodu
syntetyczny hormon tarczycy

Wskazania:

Wole obojętne (miąższowe, miąższowo-guzkowe, młodzieńcze). Profilaktyka i leczenie wola obojętnego w ciąży. W stanach po operacyjnym usunięciu tarczycy.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia rytmu serca, bóle wieńcowe, nadmierne pocenie, biegunki, chudnięcie, niepokój, zwiększona pobudliwość nerwowa, bóle głowy, kurcze i osłabienie mięśni, drżenie rąk, osteoporoza.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, choroby serca, padaczkę, niewydolności nadnerczy, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby. Gdy przyjmujesz pochodne kumaryny, leki moczopędne, leki uspokajające, preparaty naparstnicy, opioidy, betablokery, rifampicynę, karbamazepinę, pochodne hydantoiny, doustne leki antykoncepcyjne. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.