Isoptin (roztwór do wstrzykiwań) - Verapamili hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek werapamilu
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie zwalnia czynność serca

Wskazania:

W celu przerwania  zaburzeń rytmu, w przełomach nadciśnieniowych, w ostrej niewydolności wieńcowej spowodowanej skurczem naczyń wieńcowych, po bardzo ścisłym ustaleniu wskazań np. po wykluczeniu zawału serca.

Dawkowanie:

Dożylnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Spadek ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, zawroty i bóle głowy, nudności, uczucie pełności w żołądku. U pacjentów z nadwrażliwością na lek obserwowano skurcz krtani lub oskrzeli z towarzyszącą pokrzywką i świądem skóry.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na werapamil lub pozostałe składniki prepartu. Gdy przyjmujesz beta-blokery, leki obniżające ciśnienie krwi, prokainamid, glikozydy nasercowe, amiodaron, karbamazepinę, teofilinę, preparaty litu, cyklosporynę, rifampicynę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.