Imovax Polio - Vaccinum poliomyelitidis inactivatum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład inaktywowane wirusy poliomyelitis
Postać zawiesina do wstrzykiwań
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby zakaźne i pasożytnicze
Pediatria
Działanie przeciw poliomyelitis

Wskazania do stosowania

Zapobieganie poliomyelitis (choroba Heinego i Medina)

Dawkowanie

Domięśniowo lub podskórnie. Zalecanym miejscem dla podania domięśniowego jest część środkowo-boczna powierzchni uda u niemowląt i małych dzieci oraz mięsień naramienny u dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

 

Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim.

 

Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Imovax Polio nie powinna być osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.

 

Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji czynnych lub pomocniczych, neomycynę, streptomycynę lub polimyksynę B, trombocytopenię lub zaburzenia krzepnięcia.

 

Gdy przyjmujesz leki immunosupresyjne (obniżające odporność organizmu). Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty oraz o otrzymanych szczepieniach.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Szczepionkę można stosować podczas ciąży jeżeli jest takie wskazanie.

Skutki uboczne

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane: ból, zaczerwienie, stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia, umiarkowana, przejściowa gorączka. Ponadto może pojawić się obrzęk w ciągu 48 godzin od szczepienia i utrzymywać się do 1-2 dni, powiększenie węzłów chłonnych, reakcje nadwrażliwości, przejściowy ból stawów i ból mięśni w ciągu kilku dni po szczepieniu, pobudzenie, senność, drażliwość, wysypka skórna.