Imovax Polio - Vaccinum poliomyelitidis inactivatum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład inaktywowane wirusy poliomyelitis
Postać zawiesina do wstrzykiwań
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Pediatria
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie przeciw poliomyelitis

Wskazania:

Zapobieganie poliomyelitis (choroba Heinego i Medina)

Dawkowanie:

Domięśniowo lub podskórnie. Zalecanym miejscem dla podania domięśniowego jest część środkowo-boczna powierzchni uda u niemowląt i małych dzieci oraz mięsień naramienny u dzieci, młodzieży i osób dorosłych.   Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim.   Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Imovax Polio nie powinna być osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.   Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane: ból, zaczerwienie, stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia, umiarkowana, przejściowa gorączka. Ponadto może pojawić się obrzęk w ciągu 48 godzin od szczepienia i utrzymywać się do 1-2 dni, powiększenie węzłów chłonnych, reakcje nadwrażliwości, przejściowy ból stawów i ból mięśni w ciągu kilku dni po szczepieniu, pobudzenie, senność, drażliwość, wysypka skórna.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji czynnych lub pomocniczych, neomycynę, streptomycynę lub polimyksynę B, trombocytopenię lub zaburzenia krzepnięcia.   Gdy przyjmujesz leki immunosupresyjne (obniżające odporność organizmu). Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty oraz o otrzymanych szczepieniach.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Szczepionkę można stosować podczas ciąży jeżeli jest takie wskazanie.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.