Ideos - Calcii carbonas, Colecalciferolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

W profilaktyce osteoporozy, szczególnie u kobiet w okresie menopauzy. W stanach niedoboru wapnia (w wyniku zaburzeń wchłaniania, długotrwałego odżywiania pozajelitowego) oraz w stanach zwiększonego zapotrzebowania na wapń. Przy złamaniach i demineralizacji kości.

Dawkowanie:

Doustnie. Tabletki należy żuć lub ssać. Dorośli : zwykle 1 tabletka 2 razy dziennie.

Możliwe skutki uboczne:

Zaparcia, biegunka, mdłości. Długotrwałe stosowanie dużych dawek może prowadzić do hiperkalcemii (podwyższenie poziomu wapnia we krwi) i hiperkalciurii (mocz z nadmierną ilością wydalanego wapnia). Preparat nie upośledza zdolności obsługi pojazdów i urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na witaminę D3, wapń lub inne składniki preparat. Gdy przyjmujesz inne preparaty zawierające wapń lub witaminę D3, tetracykliny, preparaty zawierające fluor, glikozydy nasercowe, werapamil, leki moczopędne. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.