Gastrofan - Calcii carbonas, Magnesii carbonas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład węglan magnezu
węglan wapnia
Postać tabletki do ssania
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Działanie zobojętniające

Wskazania:

Leczenie nadkwaśności soku żołądkowego i objawów z nią związanych (niestrawność, zgaga, wzdęcia, uczucie pełności, nudności, odbijanie).

Dawkowanie:

Doustnie: zazwyczaj 1-2 tabletki 3-4 razy dziennie, około 1,5 godziny po każdym podstawowym posiłku. Preparatu nie należy stosować więcej niż 8 tabletek dziennie i dłużej niż 10 dni. Tabletki należy ssać lub rozgryźć. Nie stosować u dzieci poniżej 15 roku życia.

Możliwe skutki uboczne:

Długotrwałe stosowanie preparatu w dużych dawkach może powodować zaparcia lub biegunki, odczyn zasadowy moczu, wzrost poziomu wapnia, wzrost poziomu magnezu i niewydolność nerek.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu. Gdy cierpisz na schorzenia nerek lub wykazujesz predyspozycje do tworzenia kamieni w układzie moczowym, stwierdzono u Ciebie hiperkalcemię (nadmiar wapnia w surowicy krwi) lub hipermagnezemię (nadmiar magnezu w surowicy krwi). Gdy przyjmujesz ketokonazol, tetracykliny, fluorochinolony, związki żelaza, leki przeciwreumatyczne, leki przeciwzapalne (Preparat może opóźniać lub zmniejszać wchłanianie wymienionych leków, dlatego należy je podać 2 godziny - w przypadku fluorochinolonów 4 godziny - przed przyjęciem preparatu lub 1 godzinę po jego zastosowaniu). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.