Gastrinal - Aluminii natrii dihydroxycarbonas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład węglan dihydroksyglinowo-sodowy
Postać tabletki do ssania
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Medycyna rodzinna
Działanie zobojętniające

Wskazania:

Objawowo w nadkwaśności soku żołądkowego, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci od 7 roku życia 1-2 tabletki zwykle 3 razy na dobę, godzinę po posiłku, przed snem lub w przypadku wystąpienia dolegliwości. Tabletki należy ssać lub rozgryzać. Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 tabletek. W przypadku konieczności stosowania preparatu z innymi lekami należy zachować 2 godzinną przerwę.

Możliwe skutki uboczne:

Nudności, wymioty,  zaparcia, utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała, zmienność nastroju, ból kości, obrzęk nadgarstków i kostek.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu. Gdy cierpisz na schorzenia nerek, niedobór fosforanów, cukrzycę. Gdy przyjmujesz chinidynę, morfinę, tetracykliny, preparaty żelaza, kwas chenodeoksycholowy, fluorek sodu, chemioterapeutyki z grupy fluorochinolonów, indometacynę, pochodne kwasu salicylowego, tiklopidynę, izoniazyd, kaptopril, digoksynę, allopurinol, lewotyroksynę, metronidazol, ketokonazol, penicylaminę, fenytoinę, sulpiryd, chlorpromazynę, azytromycynę, mizoprostol. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.