×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Fluarix - Vaccinum influenze ex virorum fragmentis praeparatum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Profilaktyka grypy u dorosłych i dzieci po ukończeniu 6 miesiąca życia. Szczepionka jest zalecana dla osób z grup podwyższonego ryzyka, szczególnie dla ludzi starszych (powyżej 60 roku życia.) i/lub osób z następującymi schorzeniami: choroby układu krążenia, choroby metaboliczne (cukrzyca), mukowiscydoza, przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekła niewydolność nerek, wrodzony lub nabyty niedobór odporności. Szczepienie przeciw grypie jest także zalecane osobom o zwiększonym ryzyku zakażenia ze względu na wykonywany zawód (np. personel medyczny).

Dawkowanie

Szczepionkę podaję się domięśniowo, dorosłym w mięsień naramienny, u niemowląt i małych dzieci w przednio-boczną część uda. O podaniu szczepienia decyduje lekarz.

Szczepionkę przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni Celciusza, nie zamrażać. Chronić od światła.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na jaja kurze, białko kurze lub którykolwiek ze składników szczepionki, cierpisz na infekcje przebiegające z gorączką.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy istnieją wyraźne wskazania do uodpornienia ze względu na możliwość zakażenia. Szczepionka może być stosowana w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Odczyny miejscowe (zaczerwienienie, ból, zasinienie, obrzęk, stwardnienie w miejscu podania) oraz odczyny ogólne (gorączka, złe samopoczucie, dreszcze, zmęczenie, ból głowy, wzmożona potliwość, bóle mięśni, bóle stawów). Objawy te z reguły ustępują samoistnie w okresie 2 dni od szczepienia.