Fluarix - Vaccinum influenze ex virorum fragmentis praeparatum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Profilaktyka grypy u dorosłych i dzieci po ukończeniu 6 miesiąca życia. Szczepionka jest zalecana dla osób z grup podwyższonego ryzyka, szczególnie dla ludzi starszych (powyżej 60 roku życia.) i/lub osób z następującymi schorzeniami: choroby układu krążenia, choroby metaboliczne (cukrzyca), mukowiscydoza, przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekła niewydolność nerek, wrodzony lub nabyty niedobór odporności. Szczepienie przeciw grypie jest także zalecane osobom o zwiększonym ryzyku zakażenia ze względu na wykonywany zawód (np. personel medyczny).

Dawkowanie:

Szczepionkę podaję się domięśniowo, dorosłym w mięsień naramienny, u niemowląt i małych dzieci w przednio-boczną część uda. O podaniu szczepienia decyduje lekarz. Szczepionkę przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni Celciusza, nie zamrażać. Chronić od światła.

Możliwe skutki uboczne:

Odczyny miejscowe (zaczerwienienie, ból, zasinienie, obrzęk, stwardnienie w miejscu podania) oraz odczyny ogólne (gorączka, złe samopoczucie, dreszcze, zmęczenie, ból głowy, wzmożona potliwość, bóle mięśni, bóle stawów). Objawy te z reguły ustępują samoistnie w okresie 2 dni od szczepienia.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na jaja kurze, białko kurze lub którykolwiek ze składników szczepionki, cierpisz na infekcje przebiegające z gorączką. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy istnieją wyraźne wskazania do uodpornienia ze względu na możliwość zakażenia. Szczepionka może być stosowana w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.