Helical - Hedera helix - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład wyciąg suchy z liści bluszczu
Postać syrop
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Otolaryngologia
Działanie wykrztuśne

Wskazania:

Wspomagająco w infekcjach górnych dróg oddechowych o charakterze przewlekłym i ostrym oraz w leczeniu objawowym przewlekłych stanów zapalnych oskrzeli, którym towarzyszy utrudnione odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Nawykowy nieżyt błon śluzowych (suchy kaszel). Syrop może być stosowany przez diabetyków.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli: 2,5 ml 4 razy dziennie. Dzieci od 5 roku życia: 2,5 ml 3 razy dziennie. Leczenie należy prowadzić przez minimum 7 dni oraz podawać preparat przez 2-3 dni po ustąpieniu objawów. Nie stosować u osób z czynną chorobą żołądka.

Możliwe skutki uboczne:

U osób z nadwrażliwością na sorbitol może wystąpić działanie przeczyszczające. Saponiny mogą powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka i jelit.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz czynną chorobę wrzodową żołądka. Gdy przyjmujesz leki przeciwkaszlowe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią . Ze względu na brak badań klinicznych preparat można stosować w ciąży i okresie karmienia piersią jedynie w przypadku, gdy lekarz oceni, że spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.