×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Cincol - Naphazolini nitras, Zinci sulfas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład azotan nafazoliny
siarczan cynku
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie zmniejsza obrzęk
przeciwzapalne
zmniejsza przekrwienie oczu

Wskazania do stosowania

Doraźnie w ostrym i przewlekłym zapaleniu spojówek o różnej przyczynie i umiarkowanym nasileniu.

Dawkowanie

Zakraplać do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Nie należy dotykać końcówki zakraplacza, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości pojemnika. Po otwarciu pojemnika, kropli nie stosować dłużej niż 4 tygodnie.

Uwaga! Miękkie szkła kontaktowe należy zdjąć przed zastosowaniem leku i założyć ponownie po upływie co najmniej 30 minut od zakroplenia.

W przypadku stosowania kilku leków okulistycznych należy zachować co najmniej 5-10 minutową przerwę pomiędzy aplikacja każdego z nich.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, jaskrę, zespół "suchego oka", nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy.

Gdy przyjmujesz leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek można stosować u kobiet w ciąży jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad zagrożeniem dla płodu. Stosowanie preparatu u kobiety karmiącej piersią wymaga zachowania ostrożności.

Skutki uboczne

Może wystąpić przemijające przekrwienie i podrażnienie spojówek. Rzadko: senność, zawroty głowy, ból głowy, nudności, osłabienie, zaburzenia widzenia, nerwowość, pocenie się. Długotrwałe stosowanie może spowodować uszkodzenie nabłonka. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych, także nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza. U dzieci i osób w wieku podeszłym - nadużywanie leku może prowadzić do niepożądanych działań ogólnoustrojowych nafazoliny.

Lek może powodować zaburzenia widzenia, dlatego nie należy prowadzić pojazdói obsługiwać urządzeń mechanicznych bezpośrednio po jego podaniu.