Lithium carbonicum - Lithii carbonas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład węglan litu
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Działanie stabilizuje nastrój
przeciwmaniakalnie
Zamów w doz.pl Lithium carbonicum, tabletki, 250 mg, 60 szt

Wskazania:

Lek jest wskazany w leczeniu fazy maniakalnej w dwubiegunowej chorobie afektywnej, w zapobieganiu nawrotom choroby lub zmniejszeniu nasilenia i częstotliwości kolejnych epizodów manii, jak również w zapobieganiu występowania faz depresyjnych w chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku określa lekarz na podstawie stężenia leku we krwi oraz na podstawie tolerancji leku przez chorego. Nawet nieznaczne przekroczenie wyznaczonej przez lekarza dawki może spowodować bardzo poważne działania niepożądane. Działanie lecznicze występuje po okresie od jednego do trzech tygodni. W czasie leczenia należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość sodu i wody w diecie. Niedobór sodu (i wody) nasila wchłanianie zwrotne litu w nerkach i wydłuża jego okres eliminacji z organizmu, co prowadzi do zwiększenia stężeń litu w osoczu. W przypadku biegunki lub nadmiernego pocenia (np. w czasie infekcji) może być koniecznie zmniejszenie dawki lub czasowe przerwanie terapii. Należy pamiętać, że utratę płynów mogą zwiększać: picie dużych ilości napojów zawierających kofeinę (cola, kawa), intensywne ćwiczenia fizyczne lub przebywanie w podwyższonych temperaturach. Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia.

Możliwe skutki uboczne:

W początkowym okresie leczenia stosunkowo często występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, osłabienie siły mięśniowej, uczucie znużenia. Podczas kotynuowania leczenia objawy te stają się mniej nasilone. Wśród powikłań są: zatrucie litem, wole, niedoczynność tarczycy, wzmożone napięcie mięśniowe, parkinsonizm, zmiany łuszczycopodobne, arytmia, wypadanie włosów, upośledzenie zagęszczania moczu. Podczas leczenia ostrych stanów chorobowych nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn. Należy przeprowadzać okresową ocenę czynności gruczołu tarczowego, układu krążenia oraz nerek.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lit, białaczkę, padaczkę, chore serce, choroby mózgu, niedoczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, wrodzoną nużliwość mieśniową. Gdy przyjmujesz leki moczopędne, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki przeciwnadciśnieniowe z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, tetracykliny, metyldopę, haloperidol, leki przeciwdepresyjne, jodek potasu. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek jest przeciwwskazany w I trymestrze ciąży (działanie teratogenne). Stosowanie leku w pozostałych miesiącach ciąży jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy jego zastosowanie jest bezwględnie konieczne , a stosowanie leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią (lit przenika do mleka matki).

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.