Ziagen - Abacavirum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład abakawir
Postać tabletki powlekane
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby wewnętrzne
Działanie przeciwwirusowe

Wskazania:

Stosowanie w skojarzonej terapii przeciwwirusowej w leczeniu zakażeń wirusem HIV.

Dawkowanie:

Doustnie, na czczo lub w trakcie posiłków. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Reakcje nadwrażliwości, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, duszności, kaszel, ból gardła, niewydolnośc oddechowa, złe samopoczucie, obrzęki, niedociśnienie, zapalenie spojówek, ból głowy, zaburzenia czucia, zaburzenia funkcji wątroby, bóle mięśni, rzadko stawów.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na abakawir lub pozostałe składniki preparatu, choroby wątroby. Gdy przyjmujesz inne leki przeciwwirusowe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.