Myopam - Tetrazepamum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Napięcia mięśni spowodowane bólem, zwłaszcza po przebytych chorobach kręgosłupa lub stawów osiowych. Zespoły spastyczne z patologicznie zwiększonym napięciem mięśniowym różnego pochodzenia.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Uwaga! W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Nie stosować u dzieci poniżej 1 roku życia. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Zawroty głowy, spowolnienie sprawności psychofizycznej, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcie, zaburzenia mowy, zaburzenia koordynacji ruchów, zmęczenie, osłabienie, świąd, zaczerwienienie skóry, obrzęk twarzy, osłabienie siły mięśniowej. Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn, szczególnie w pierwszych dniach leczenia. Dlatego przynajmniej podczas pierwszych dni leczenia należy zrezygnować z kierowania pojazdów, obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na tetrazepam, inne benzodiazepiny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, miastenię (nużliwość mięśni), zaburzenia funkcji wątroby, zespół bezdechu sennego. Gdy przyjmujesz leki psychotropowe, nasenne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwhistaminowe, cisapryd, cymetydynę, omeprazol, leki przeciwzakrzepowe. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią. W czasie leczenia przez jeden do dwóch tygodni należy przerwać karmienie piersią do chwili upłynięcia 48 godzin od przyjęcia ostatniej dawki.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.