Rutacid - Hydrotalcitum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład hydrotalcyt
Postać tabletki do żucia
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie zobojętniające
osłaniające

Wskazania:

Niestrawność, zarzucanie kwaśnej treści żołądka, zgaga, zapalenie błony śluzowej. Wspomagająco w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli 1-2 tabletki 3-4 razy dziennie. Preparat podaje się 1 godzinę po posiłku, przed snem lub w razie wystąpienia dolegliwości. Dzieci od 7 do 12  roku życia: połowa dawki dla dorosłych. Tabletki należy żuć, nie połykać w całości. Nie należy stosować długotrwale.

Możliwe skutki uboczne:

Występują rzadko i są łagodne. Duże dawki preparatu mogą powodować biegunkę, zaparcia, nudności i wymioty. Długotrwałe stosowanie związków glinu w dużych dawkach może prowadzić do zmniejszenia stężenia fosforanów, zwiększenia stężenia glinu i magnezu we krwi.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz schorzenia nerek. Gdy przyjmujesz jednocześnie: tetracykliny, fluorochinolony, glikokortykosteroidy, doustne preparaty żelaza, digoksynę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Brak doniesień na temat szkodliwego oddziaływania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.