Agenerase - Amprenavirum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład amprenawir
Postać roztwór doustny
kapsułki
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie przeciwwirusowe

Wskazania:

W skojarzeniu z innymi lekami przeciwretrowirusowymi w leczeniu dorosłych i dzieci w wieku powyżej 4 lat, zakażonych wirusem HIV-1, uprzednio leczonych inhibitorami proteazy.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Preparat należy przyjmować doustnie, niezależnie od posiłków. Pacjenci powinni przerwać stosowanie preparatu w postaci roztworu doustnego, jeśli tylko będą mogli połykać preparat w kapsułkach. W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Ból głowy, biegunka, nudności, wzdęcia, wymioty, wysypka skórna, osłabienie, nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, brak łaknienia, zaburzenia nastroju, zaburzenia depresyjne, drżenia, zaburzenia snu; bóle brzucha, dyskomfort brzuszny, objawy dyspeptyczne, luźne stolca, zawyżony poziom cukru we krwi, zawyżony poziom cholesterolu,  wysypki, zazwyczaj lekkie lub umiarkowane.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość amprenawir lub pozostałe składniki preparatu. Gdy cierpisz na schorzenia wątroby lube nerek, nietolerancję fruktozy. Gdy przyjmujesz inne leki przeciwwirusowe (rytonawir), flutikazon, leki obniżające poziom cholesterolu, preparaty przeciwpadaczkowe (karbamazepina, fenobarbital, fenytoina), sildenafil, ryfabutynę, midazolam, triazolam, ziołowe preparaty dziurawca, jesteś leczony disulfiramem. Jeśli  jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią (Preparat w postaci kapsułek powinien być stosowany u kobiet w ciąży jedynie po wnikliwym rozpatrzeniu potencjalnych korzyści dla matki w stosunku do potencjalnego ryzyka dla płodu. Preparatu w postaci roztworu doustnego nie należy stosować w okresie ciąży ze względu na potencjalne ryzyko toksyczności dla płodu, związane z zawartością glikolu propylenowego. Zalecane jest, aby matki leczone preparatem nie karmiły dzieci piersią. Dodatkowo zaleca się, aby matki zakażone HIV bezwzględnie nie karmiły piersią dzieci w celu uniknięcia przeniesienia HIV).

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.