Fenoterol (iniekcje) - Fenoteroli hydrobromidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład bromowodorek fenoterolu
Postać roztwór do wstrzykiwań i wlewu dożylnego
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Ginekologia i położnictwo
Działanie hamuje zbyt silne skurcze macicy

Wskazania:

Zagrażający przedwczesny poród, zagrażające poronienie. Zmniejszanie napięcia ciężarnej macicy podczas zabiegów chirurgicznych, w ciężkim lub powolnym porodzie w fazie rozwarcia, przy zmianie pozycji płodu martwego lub żywego oraz przy wypadnięciu pępowiny.

Dawkowanie:

We wlewie dożylnym. Dawkę i częstotliwość podawania ustala lekarz. Podczas wlewów dożylnych kontroluje się tętno i ciśnienie tętnicze matki oraz płodu.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia pracy serca, spadek ciśnienia tętniczego krwi, bóle głowy, nudości, wymioty, drżenia, niepokój, zaburzenia w oddawaniu moczu, zahamowanie perystaltyki jelit, nadmierne obniżenie poziomu potasu i  zwiększenie poziomu glukozy we krwi, niedocukrzenie i kwasica u noworodka.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz choroby układu krążenia, nadczynność tarczycy, jaskrę, niewyrównaną cukrzycę. Gdy przyjmujesz leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), leki przeciwdepresyjne, preparaty wapnia, witaminę PP i/lubwitaminą D3, kortykosteroidy.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.