Trimonit - Glyceroli trinitras - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład triazotan glicerylu
Postać aerozol
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie zwiększa przepływ krwi w naczyniach wieńcowych
znosi ból wieńcowy

Wskazania:

Przerywanie bólu wieńcowego. Profilaktyka napadów bólowych występujących u pacjentów z dusznicą bolesną.

Dawkowanie:

Lek dostępny na receptę. Podjęzykowo w napadzie bólu wieńcowego 1-2  dawki z dozownika aerozolowego podać pod język, unikając wdychania. Dawki leku należy stosować w odstępach co 30 sekund. W razie potrzeby dawkę można powtórzyć, maksymalnie do 3 dawek w ciągu 15 minut. Przed wysiłkiem kiedy, spodziewane jest wystąpienie bólu, lek należy podać 5-10 minut wcześniej. Nie stosować u dzieci Dzieci (brak potwierdzenia bezpieczeństwa stosowania leku).

Możliwe skutki uboczne:

Bóle głowy ustępujące w trakcie przyjmowania kolejnych dawek. Niekiedy po pierwszej dawce lub w wyniku jej zwiększenia może wystąpić spadek ciśnienia tętniczego krwi. Rzadko występują nudności, wymioty, zaczerwienienie skóry i skórne reakcje alergiczne. W pojedynczych przypadkach złuszczające zapalenie skóry. W wyniku długotrwałego stosowania może rozwinąć się tolerancja na lek lub inne azotany, azotyny.

Poinformuj lekarza:

Gdy jesteś nadwrażliwy na składniki preparatu. Gdy cierpisz na ostrą niewydolność krążenia; tamponadę serca; niedociśnienie; kardiomiopatię przerostową; zaciskające zapalenie osierdzia; ciężką niedokrwistość; choroby przebiegające z podwyższeniem ciśnienia śródczaszkowego; jaskrę z wąskim kątem przesączania. Gdy przyjmujesz leki rozszerzające naczynia krwionośne, leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki, atropinę,  viagrę (trimonitu nie wolno stosować łącznie z sildenafilem), inne azotanyy. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią (W ciąży stosuje się jedynie w zdecydowanej konieczności. Szczególnie ostrożnie stosować podczas karmienia piersią).

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.