×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Senalax - Sennae folium extractum siccum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład sennozyd B
Postać syrop
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie przeczyszczające

Wskazania do stosowania

Zaparcia.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci powyżej 12 roku życia: 5-10 ml raz dziennie. Dorośli: 10-15 ml raz dziennie. Preparat przyjmować wieczorem. Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, ostre zapalne schorzenia jelit, bóle brzucha o niewyjaśnionej przyczynie, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.

 

Gdy przyjmujesz glikozydy nasercowe, leki moczopędne, kortykosteroidy, preparaty z korzenia lukrecji.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe (należy wówczas zmniejszyć dawkę leku). Straty potasu mogą prowadzić do zaburzeń w czynności pracy serca i osłabienia mięśni.

 

Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.