Senalax - Sennae folium extractum siccum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład sennozyd B
Postać syrop
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Medycyna rodzinna
Działanie przeczyszczające

Wskazania:

Zaparcia.

Dawkowanie:

Doustnie. Dzieci powyżej 12 roku życia: 5-10 ml raz dziennie. Dorośli: 10-15 ml raz dziennie. Preparat przyjmować wieczorem. Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe (należy wówczas zmniejszyć dawkę leku). Straty potasu mogą prowadzić do zaburzeń w czynności pracy serca i osłabienia mięśni.   Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, ostre zapalne schorzenia jelit, bóle brzucha o niewyjaśnionej przyczynie, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.   Gdy przyjmujesz glikozydy nasercowe, leki moczopędne, kortykosteroidy, preparaty z korzenia lukrecji.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i w okresie karmienia piersią.