×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Visudyne - Verteporfinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład werteporfina
Postać proszek do sporządzania roztworu do infuzji
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie zmniejsza nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych

Wskazania do stosowania

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, wysoka krótkowzroczność.

Dawkowanie

Preparat powinien być stosowany tylko przez lekarzy okulistów, mających doświadczenie w leczeniu pacjentów ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem lub wysoką krótkowzrocznością.

Uwaga! Po zastosowaniu leku występuje nadwrażliwość na światło. W ciągu 48 godzin od podania leku należy unikać ekspozycji nieosłoniętej skóry, oczu lub innych części ciała na światło słoneczne lub silne światło w pomieszczeniach np. solarium.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, porfirię, choroby wątroby.

Gdy przyjmujesz tetracykliny, sulfonamidy, pochodne fenotiazyny, sulfonylomocznika, leki przeciwcukrzycowe, tiazydowe leki moczopędne i gryzeofulwinę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne zagrożenia dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią. Należy przerwać karmienie piersią na okres 48 godzin po jego podaniu.

Skutki uboczne

Zaburzenia widzenia (zamazane, przymglone, niewyraźne widzenie lub błyski), zmniejszenie ostrości wzroku, ubytki w polu widzenia. Niezbyt często odwarstwienie siatkówki, krwotok podsiatkówkowy/siatkówkowy, krwotok do ciała szklistego.

Działania niepożądane w miejscu wstrzyknięcia: ból, obrzęk, zapalenie, krwotok, zmiana barwy, nadwrażliwość, powstawanie pęcherzy.

Układowe działania niepożądane: ból związany z infuzją, przejawiający się głównie jako ból pleców, nudności, reakcje nadwrażliwości na światło.

Po zastosowaniu leku mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia. Mogą one wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn tak długo, jak występują takie objawy.