Visudyne - Verteporfinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład werteporfina
Postać proszek do sporządzania roztworu do infuzji
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie zmniejsza nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych

Wskazania:

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, wysoka krótkowzroczność.

Dawkowanie:

Preparat powinien być stosowany tylko przez lekarzy okulistów, mających doświadczenie w leczeniu pacjentów ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem lub wysoką krótkowzrocznością. Uwaga! Po zastosowaniu leku występuje nadwrażliwość na światło. W ciągu 48 godzin od podania leku należy unikać ekspozycji nieosłoniętej skóry, oczu lub innych części ciała na światło słoneczne lub silne światło w pomieszczeniach np. solarium.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia widzenia (zamazane, przymglone, niewyraźne widzenie lub błyski), zmniejszenie ostrości wzroku, ubytki w polu widzenia. Niezbyt często odwarstwienie siatkówki, krwotok podsiatkówkowy/siatkówkowy, krwotok do ciała szklistego. Działania niepożądane w miejscu wstrzyknięcia: ból, obrzęk, zapalenie, krwotok, zmiana barwy, nadwrażliwość, powstawanie pęcherzy. Układowe działania niepożądane: ból związany z infuzją, przejawiający się głównie jako ból pleców, nudności, reakcje nadwrażliwości na światło. Po zastosowaniu leku mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia. Mogą one wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn tak długo, jak występują takie objawy.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, porfirię, choroby wątroby. Gdy przyjmujesz tetracykliny, sulfonamidy, pochodne fenotiazyny, sulfonylomocznika, leki przeciwcukrzycowe, tiazydowe leki moczopędne i gryzeofulwinę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne zagrożenia dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią. Należy przerwać karmienie piersią na okres 48 godzin po jego podaniu.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.