FrutiCal 200 - Calcii carbonas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład węglan wapnia
Postać tabletki do ssania
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Pediatria
Działanie uzupełnia niedobory wapnia

Wskazania:

Zapobieganie oraz uzupełnianie istniejących niedoborów wapnia.

Dawkowanie:

Doustnie (najlepiej tuż po posiłku). Dzieci 4-11 rok życia 1-3 tabletki dziennie, od 12 roku życia 2-5 tabletek dziennie. Dorośli 5-8 tabletek dziennie.

Możliwe skutki uboczne:

Niekiedy zaburzenia żołądkowo-jelitowe (głównie zaparcia). Długotrwałe stosowanie dużych dawek może powodować osłabienie, senność, bóle głowy, nudności, wymioty.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na związki wapnia, choroby nerek, fenyloketonurię (ze względu na obecność aspartamu nie należy stosować u osób chorych na fenyloketonurię) Gdy przyjmujesz  tetracykliny, fluorochinolony, preparaty żelaza, glikozydy naparstnicy, moczopędne leki tiazydowe, glikokortykosteroidy.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.