Antivir (tabletki) - Aciclovirum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład acyklowir
Postać tabletki
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Medycyna rodzinna
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie przeciwwirusowe

Wskazania:

Zakażenia skóry i błon śluzowych wirusem m.in. opryszczka narządów płciowych, zapalenie dziąseł i przyzębia (w tym także zakażenia nawracające), ospa wietrzna, profilaktyka zakażeń wywołanych przez wirus opryszczki u pacjentów ze zmniejszoną odpornością, po przeszczepach.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Leczenie acyklowirem należy rozpocząć zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów zakażenia.

Możliwe skutki uboczne:

Niekiedy zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha), wysypka skórna, przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, stężenia bilirubiny, mocznika i kreatyniny we krwi, znużenie, przemijające zaburzenia neurologiczne (m.in. ból i zawroty głowy).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz schorzenia nerek. Gdy przyjmujesz leki zawierające probenecid. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.