Dikloziaja - Diclofenacum natricum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Leczenie miejscowe ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów, ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (m.in.: zapalenie ścięgien, zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej - "łokieć tenisisty"), bólu pleców, pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni oraz stawów w wyniku skręcenia, stłuczenia i nadwyrężeń.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Nakładać cienką warstwę żelu (2-4 g żelu co odpowiada ilości 3-5 cm długości wyciśniętego z tuby paska żelu) 3 lub 4 razy dziennie na bolące miejsca, delikatnie wcierając.   Uwaga! Nie stosować na otwarte rany oraz błony śluzowe. Unikać kontaktu z oczami. Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Bez konsultacji z lekarzem, leku nie należy stosować dłużej niż przez 14 dni.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Sporadycznie mogą wystąpić: kontaktowe zapalenie skóry, zaczerwienienie skóry, pieczenie, świąd, wysypka, obrzęk, łuszczenie skóry, grudki, pęcherzyki.   Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, schorzenia wątroby i/lub nerek.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią. W czasie pierwszych dwóch trymestrów ciąży preparat należy stosować tylko w ściśle uzasadnionych przypadkach. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży. W okresie karmienia piersią nie należy stosować preparatu na duże powierzchnie skóry lub przez okres dłuższy niż 1 tydzień.