Sermion (iniekcje) - Nicergolinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nicergolina
Postać proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Neurologia
Działanie poprawia krążenie mózgowe

Wskazania:

Zaburzenia ukrwienia mózgu, stany po udarze mózgu, po urazach czaszki, zaburzenia zachowania oraz zaburzenia pamięci wieku podeszłego, w tym choroba Alzheimera, zaburzenia krążenia w chorobie Burgera i chorobie Raynauda, na tle miażdżycowym i cukrzycowym, retinopatie o podłożu naczyniowym, zaburzenia ukrwienia ucha wewnętrznego, nadciśnienie płucne, migrena i naczynioruchowe bóle głowy, jako leczenie pomocnicze w nadciśnieniu tętniczym, dożylnie w przełomach nadciśnieniowych.

Dawkowanie:

Domięśniowo, dożylnie lub dotętniczo (bardzo rzadko). Dawkę i częstotliwość przyjmowanego leku ustala lekarz. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia. Po podaniu parenteralnym może wystąpić spadek ciśnienia - pacjent powinien odpocząć przez kilka minut.

Możliwe skutki uboczne:

Niekiedy senność, uczucie gorąca, zaczerwienienie skóry, bóle brzucha, nudności, wymioty, zawroty głowy, niedociśnienie tętnicze, hipotonia ortostatyczna (gwałtowne spadki ciśnienia krwi), zaburzenia rytmu snu. Po podaniu dożylnym może wystąpić spadek ciśnienia - chorzy powinni odpoczywać kilka minut po wstrzyknięciu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na nicergolinę, bradykardię (zwolnienie akcji serca), niedociśnienie tętnicze lub skłonność do gwałtownych spadków ciśnienia tętniczego podczas zmiany pozycji ciała; gdy jesteś po niedawno przebytym zawale serca. Gdy przyjmujesz leki: obniżające ciśnienie krwi, przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.