Gluformin - Metformini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Cukrzyca typu 2, szczególnie u pacjentów otyłych, gdy stosowanie odpowiedniej diety i wysiłek fizyczny są nieskuteczne. Lek może być stosowany w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z innymi lekami hipoglikemizującymi.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.Tabletki należy przyjmować w całości, w czasie lub po posiłkach, popijając szklanką wody.W trakcie leczenia nie spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Lek jest zazwyczaj dobrze tolerowany, jednak w początkowym okresie leczenia mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, brak apetytu, metaliczny smak w ustach. Objawy te są najczęściej przemijające i nie ma potrzeby przerwania leczenia. Bardzo rzadko występują skórne reakcje nadwrażliwości. Sporadycznie obserwowano zmniejszenie stężenia witaminy B12 we krwi, prowadzące do niedokrwistości megaloblastycznej.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na metforminę lub pozostałe składniki preparatu.Gdy cierpisz na zaburzenie czynności nerek, wątroby, cukrzycę typu pierwszego, niewydolność krążenia, zaporową choroba płuc i niewydolność oddechową.Gdy stosujesz pochodne fenotiazyny, barbiturany, cymetydynę, insulinę, inne doustne leki przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika, akarboza), leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. diklofenak, kwas acetylosalicylowy), digoksynę, morfinę, prokainamid, chinidynę, chininę, ranitydynę, triamteren, trimetoprim, wankomycynę, tiazydowe leki moczopędne, kortykosteroidy, hormony tarczycy, estrogeny, doustne środki antykoncepcyjne, kwas nikotynowy, sympatykomimetyki, izoniazyd, leki przeciwarytmiczne, doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny, lpreparaty jodu.Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.