×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Povidone Iodine - Povidonum iodinatum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład jodopowidon
Postać płyn do stosowania na skórę
Kategoria Dermatologia
Specjalności Chirurgia ogólna
Stomatologia ogólna
Dermatologia i wenerologia
Działanie grzybobójcze
przeciwwirusowe
bakteriobójcze

Wskazania do stosowania

Leczenie owrzodzeń, infekcyjnych chorób skóry i błon śluzowych, a także oparzeń. Do przemywania ran pourazowych, do pędzlowania ubytków próchniczych, do odkażania rąk, skóry przed wprowadzaniem igieł i cewników, do odkażania pola operacyjnego, do dezynfekcji instrumentów chirurgicznych, sprzętu i pomieszczeń szpitalnych i laboratoryjnych. Całkowita dezynfekcja pacjenta przed zabiegiem operacyjnym (kąpiel antyseptyczna).

Dawkowanie

Miejscowo, w postaci nierozcieńczonej lub jako 10% bądź 1% roztwór, w zależności od przeznaczenia. W dezynfekcji skóry: roztwór nierozcieńczony nanosi się na 1-2 minuty na nieuszkodzoną skórę; w aseptycznym zaopatrzeniu ran, oparzeniach skóry, dezynfekcji błon śluzowych i leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych: roztwór 10%; do kąpieli aseptycznej: 1% roztwór nanosi się równomiernie na ciało pacjenta i po 2 minutach spłukuje wodą. Roztwór preparatu rozcieńcza się tuż przed jego zastosowaniem.

 

Uwaga! Nie należy przechowywać rozcieńczonego roztworu. Nie stosować łącznie ze związkami rtęci, maściami enzymatycznymi, innymi preparatami o właściwościach kwasowych, redukujących lub zawierających alkaloidy.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na jod, zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego, choroby nerek.

 

Gdy stosujesz miejscowo związki rtęci.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia lek powinien być stosowany bardzo ostrożnie i krótkotrwale.

Skutki uboczne

Mogą wystąpić miejscowe reakcje alergiczne lub podrażnienie skóry, zwłaszcza przy częstym stosowaniu. Długotrwałe stosowanie na duże powierzchnie (powyżej 30%) może prowadzić do zaburzeń czynności gruczołu tarczowego (powstanie wola, zmiany masy ciała), metalicznego posmaku w ustach, ślinotoku, obrzęku powiek, płuc, biegunki, zaburzeń elektrolitowych, zaburzeń czynności nerek (wystąpienie powyższych objawów jest wskazaniem do odstawienia preparatu).

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.