Povidone Iodine - Povidonum iodinatum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład jodopowidon
Postać płyn do stosowania na skórę
Kategoria Dermatologia
Specjalności Chirurgia ogólna
Stomatologia ogólna
Dermatologia i wenerologia
Działanie grzybobójcze
przeciwwirusowe
bakteriobójcze

Wskazania

Leczenie owrzodzeń, infekcyjnych chorób skóry i błon śluzowych, a także oparzeń. Do przemywania ran pourazowych, do pędzlowania ubytków próchniczych, do odkażania rąk, skóry przed wprowadzaniem igieł i cewników, do odkażania pola operacyjnego, do dezynfekcji instrumentów chirurgicznych, sprzętu i pomieszczeń szpitalnych i laboratoryjnych. Całkowita dezynfekcja pacjenta przed zabiegiem operacyjnym (kąpiel antyseptyczna).

Dawkowanie

Miejscowo, w postaci nierozcieńczonej lub jako 10% bądź 1% roztwór, w zależności od przeznaczenia. W dezynfekcji skóry: roztwór nierozcieńczony nanosi się na 1-2 minuty na nieuszkodzoną skórę; w aseptycznym zaopatrzeniu ran, oparzeniach skóry, dezynfekcji błon śluzowych i leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych: roztwór 10%; do kąpieli aseptycznej: 1% roztwór nanosi się równomiernie na ciało pacjenta i po 2 minutach spłukuje wodą. Roztwór preparatu rozcieńcza się tuż przed jego zastosowaniem.

 

Uwaga! Nie należy przechowywać rozcieńczonego roztworu. Nie stosować łącznie ze związkami rtęci, maściami enzymatycznymi, innymi preparatami o właściwościach kwasowych, redukujących lub zawierających alkaloidy.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne

Mogą wystąpić miejscowe reakcje alergiczne lub podrażnienie skóry, zwłaszcza przy częstym stosowaniu. Długotrwałe stosowanie na duże powierzchnie (powyżej 30%) może prowadzić do zaburzeń czynności gruczołu tarczowego (powstanie wola, zmiany masy ciała), metalicznego posmaku w ustach, ślinotoku, obrzęku powiek, płuc, biegunki, zaburzeń elektrolitowych, zaburzeń czynności nerek (wystąpienie powyższych objawów jest wskazaniem do odstawienia preparatu).

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na jod, zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego, choroby nerek.

 

Gdy stosujesz miejscowo związki rtęci.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia lek powinien być stosowany bardzo ostrożnie i krótkotrwale.