Povidone Iodine - Povidonum iodinatum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład jodopowidon
Postać płyn do stosowania na skórę
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Chirurgia ogólna
Stomatologia ogólna
Działanie bakteriobójcze
grzybobójcze
przeciwwirusowe

Wskazania:

Leczenie owrzodzeń, infekcyjnych chorób skóry i błon śluzowych, a także oparzeń. Do przemywania ran pourazowych, do pędzlowania ubytków próchniczych, do odkażania rąk, skóry przed wprowadzaniem igieł i cewników, do odkażania pola operacyjnego, do dezynfekcji instrumentów chirurgicznych, sprzętu i pomieszczeń szpitalnych i laboratoryjnych. Całkowita dezynfekcja pacjenta przed zabiegiem operacyjnym (kąpiel antyseptyczna).

Dawkowanie:

Miejscowo, w postaci nierozcieńczonej lub jako 10% bądź 1% roztwór, w zależności od przeznaczenia. W dezynfekcji skóry: roztwór nierozcieńczony nanosi się na 1-2 minuty na nieuszkodzoną skórę; w aseptycznym zaopatrzeniu ran, oparzeniach skóry, dezynfekcji błon śluzowych i leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych: roztwór 10%; do kąpieli aseptycznej: 1% roztwór nanosi się równomiernie na ciało pacjenta i po 2 minutach spłukuje wodą. Roztwór preparatu rozcieńcza się tuż przed jego zastosowaniem.   Uwaga! Nie należy przechowywać rozcieńczonego roztworu. Nie stosować łącznie ze związkami rtęci, maściami enzymatycznymi, innymi preparatami o właściwościach kwasowych, redukujących lub zawierających alkaloidy.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić miejscowe reakcje alergiczne lub podrażnienie skóry, zwłaszcza przy częstym stosowaniu. Długotrwałe stosowanie na duże powierzchnie (powyżej 30%) może prowadzić do zaburzeń czynności gruczołu tarczowego (powstanie wola, zmiany masy ciała), metalicznego posmaku w ustach, ślinotoku, obrzęku powiek, płuc, biegunki, zaburzeń elektrolitowych, zaburzeń czynności nerek (wystąpienie powyższych objawów jest wskazaniem do odstawienia preparatu).   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na jod, zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego, choroby nerek.   Gdy stosujesz miejscowo związki rtęci.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia lek powinien być stosowany bardzo ostrożnie i krótkotrwale.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.