Gastranin Zdrovit - Ranitidinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład ranitydyna
Postać tabletki musujące
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Medycyna rodzinna
Działanie hamuje wydzielanie soku żołądkowego

Wskazania:

Objawowe leczenie dolegliwości dyspeptycznych takich jak: zgaga, niestrawność, nadkwaśność, nie związanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego.

Dawkowanie:

Dorośli i dzieci powyżej 16 lat: 1 tabletka na dobę. Maksymalnie można przyjąć 2 tabletki w ciągu doby. Tabletkę należy rozpuścić w 1/2 szklanki wody, poczekać do całkowitego rozpuszczenia, a następnie wypić przygotowany roztwór. Nie stosować u dzieci poniżej 16. roku życia. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć nowotworowy charakter choroby.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić nudności, wymioty, zaparcia lub biegunka, schorzenia wątroby, zapalenie trzustki, przemijające zmiany w obrazie krwi, pobudzenie, dezorientacja, depresja, omamy, przemijające ruchy mimowolne. Preparat może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu lub cierpisz na fenyloketonurię (ze względu na zawartość aspartamu nie należy stosować leku u osób chorych na fenyloketonurię). Gdy przyjmujesz inne leki np. ketokonazol (preparat może modyfikować wchłanianie niektórych leków). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.