Piroxicam (maść, żel) - Piroxicamum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład piroksikam
Postać żel
maść
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Reumatologia
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe

Wskazania:

Jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny: w reumatoidalnym zapaleniu wielostawowym, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, w napadach dny moczanowej.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Nie stosować na skórę uszkodzoną i szczególnie wrażliwą. Nie stosować na błony śluzowe, należy uważać aby lek nie dostał się do oczu, ust, nosa. Nie stosować u dzieci.

Możliwe skutki uboczne:

Miejscowe odczyny alergiczne. W przypadku intensywnego stosowania na dużych powierzchniach należy liczyć się z możliwością ogólnego działania leku, który może powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, skórne odczyny alergiczne (pod postacią wysypki lub pokrzywki), obrzęki (np. w okolicy kostek), bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz) i nerek (zwiększenie stężenia mocznika we krwi), zmiany w obrazie morfologicznym krwi: zmniejszenie stężenia hemoglobiny i liczby erytrocytów.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na piroksikam lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), masz astmę, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.