Menthosept - Cetylpyridinii chloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Bakteryjne i grzybicze zapalenia jamy ustnej, dziąseł, gardła. W stomatologii, do odkażania jamy ustnej w przypadkach ograniczonej możliwości zabiegów higienicznych jamy ustnej.

Dawkowanie:

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej: Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: Leczniczo: 1 tabletka co 1-2 godziny, maksymalnie 8 tabletek dziennie. Profilaktycznie: 2-3 tabletki dziennie. Dzieci powyżej 6 roku życia: Leczniczo: 1 tabletka co 2-3 godziny, maksymalnie 6 tabletek dziennie. Profilaktycznie: 1-2 tabletki dziennie. Nie należy stosować u dzieci do lat 6. Tabletki ssać po posiłku lub co najmniej 30 minut przed posiłkiem.

Możliwe skutki uboczne:

Reakcje alergiczne, przemijające zaburzenia smaku. Duże dawki mogą powodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i żołądka, nudności, biegunkę.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu. Gdy przyjmujesz: kwas acetylosalicylowy (Unikać stosowania leku bezpośrednio przed lub po stosowaniu leków w postaci roztworów, zawierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ może to osłabić jego działanie). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.