Rutovit C - Acidum ascorbicum, Rutosidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Stany niedoboru witaminy C. Nadmierna kruchość i przepuszczalność naczyń włosowatych, ostry nieżyt błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Wspomagająco w przeziębieniu, grypie, alergii.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli: zapobiegawczo - 1 tabletka raz na dobę podczas posiłku; leczniczo - 1 tabletka 2 razy na dobę podczas posiłku lub według zaleceń lekarza.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Długotrwałe stosowanie preparatów zawierających witaminę C w dawce większej niż zalecana zwiększa wydalanie szczawianów oraz powoduje tworzenie się kamieni w drogach moczowych, zwłaszcza u pacjentów z kamicą dróg moczowych lub pacjentów hemodializowanych.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności nerek, kamicę nerkową, dnę moczanową.   Gdy przyjmujesz inne leki. Witamina C podawana w dawkach większych niż 1 g na dobę może zmniejszać skuteczność działania trójpierścieniowych leków antydepresyjnych pochodnych fenotiazyny, aminoglikozydów, sulfonamidów, doustnych preparatów witaminy B12 oraz zwiększać stężenie jednocześnie stosowanych estrogenów.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz , że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w przypadku zdecydowanej konieczności.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.