Nitroderm TTS - Glyceroli trinitras - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nitrogliceryna
Postać system transdermalny
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie poprawia ukrwienie serca

Wskazania:

W leczeniu przewlekłym niewydolności wieńcowej, bólów wieńcowych, przewlekłej niewydolności krążenia, dusznicy bolesnej (do zapobiegania napadom).

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

 Bóle głowy, nudności bądź wymioty, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i zwolnienie akcji serca, co może się wyrazić osłabieniem, sennością czy nawet omdleniem, zaczerwienienie skóry.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na nitroglicerynę. Gdy chorujesz na niedociśnienie w przebiegu zawalu serca, kardiomiopatię przerostową ze zwężeniem drogi odpływu, zapalenie osierdzia, tamponadę serca, nadciśnienie płucne o nieznanej etiologii,niedokrwistość, jaskrę z zamykającym się kątem przesączania, toksyczny obrzęk płuc. Jeśli przebyłeś wstrząs z niskim ciśnieniem skurczowym,  uraz  czaszkowo-mózgowy, ostry zawał mięśnia sercowego. Gdy przyjmujesz inhibitory 5-fosfodiesterazy, leki hipotensyjne, antagonistów wapnia, inhibitory konwertazy angiotensyny, dihydroergotaminę, , niesteroidowe leki przeciwzapalne, pochodne fenotiazyny.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.