Akneroxid L - Benzoylis peroxidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nadtlenek benzoilu
Postać płyn do stosowania na skórę
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie złuszczające
przeciwbakteryjne
przeciwłojotokowe

Wskazania:

Trądzik młodzieńczy.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Przed użyciem wstrząsnąć. Nanieść i lekko wetrzeć na chorobowo zmienioną skórę, uprzednio zwilżoną wodą, po 1-2 minutach preparat należy spłukać wodą i dokładnie osuszyć skórę, stosować 1-2 razy dziennie. Średni czas leczenia wynosi 2-5 tygodni.     Uwaga! Podczas leczenia należy unikać silnego naświetlania leczonych powierzchni skóry promieniowaniem UV (światło słoneczne, solarium). Nie stosować na uszkodzoną skórę, błony śluzowe oraz skórę owłosioną. Należy uważać, aby preparat nie dostał się do oczu. W razie kontaktu należy natychmiast przemyć oczy dużą ilością wody. Ze względu na właściwości wybielające preparatu, podczas stosowania, należy unikać nakładania go w okolicach brwi, brody a także na granicy skóry z włosami.  

Możliwe skutki uboczne:

W pierwszych dniach leczenia może wystąpić uczucie napięcia i zaczerwienienie skóry oraz przejściowe uczucie pieczenia (jeśli pieczenie utrzymuje się powyżej 5 dni - lek należy odstawić). Niekiedy występuje także silne przesuszenie skóry, rzadko reakcje nadwrażliwości.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie należy stosować w ostatnim miesiącu ciąży.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.