Timohexal - Timololum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład timolol
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe

Wskazania:

Podwyższone ciśnienie śródgałkowe o różnej przyczynie. Jaskra z otwartym kątem przesączania, jaskra zamykającego się kąta przesączania, jaskra po usunięciu soczewki.

Dawkowanie:

Lek aplikuje się do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Niewskazane jest używanie w czasie leczenia miękkich soczewek kontaktowych. Twarde soczewki kontaktowe należy wyjąć przed zastosowaniem kropli i założyć je po upływie 15 minut po zakropleniu. Po otwarciu pojemnika nie należy używać dłużej niż 4 tygodnie. Podczas leczenia należy regularnie kontrolować ciśnienie śródgałkowe i stan rogówki.  

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić miejscowe, okulistyczne objawy, podrażnienie spojówek, rogówki, zmniejszenie wrażliwości rogówkowej, zaburzenia widzenia, opadanie powieki górnej, a także ogólne: osłabienie, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, osłabienie siły skurczu mięśnia serca, blok przedsionkowo-komorowy, uczucie kołatania serca, obniżenie ciśnienia tętniczego kriw, skurcz oskrzeli z dusznością. U pacjentów nadwrażliwych, mogą wystąpić skórne odczyny alergiczne. Lek może upośledzać zdolność widzenia w stopniu uniemożliwiającym prowadzenie pojazdu lub obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lek lub na na β-blokery, chorujesz na astmę oskrzelową, masz chore serce, nadczynność tarczycy, nieuregulowaną cukrzycę. Gdy jednocześnie stosujesz inne leki podawane do worka spojówkowego, leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi, leki przeciwcukrzycowe i insulinę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.  

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.