×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Actonel - Risedronatum natricum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład ryzedronian sodu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie hamuje resorpcję kości
zwiększa wytrzymałość szkieletu

Wskazania do stosowania

Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej, leczenie osteoporozy u mężczyzn z dużym ryzykiem złamań.

Dawkowanie

Doustnie. Preparat podaje się na 30 minut przed śniadaniem lub napojem ( jeśli nie była to zwykła woda), w pozycji siedzącej, popijając szklanką zwykłej wody. Pokarm, napoje (inne niż zwykła woda) wpływają na wchłanianie leku i nie należy przyjmować ich w tym samym czasie. W zależności od zaleconej przez lekarza dawki, lek przyjmowany jest codziennie lub raz w tygodniu.Tabletek nie należy ssać ani rozgryzać. Przez 30 minut po przyjęciu leku nie należy się kłaść. Osoby, które z różnych względów nie mogą przestrzegać tych zaleceń (np. pacjenci leżący) nie powinny otrzymywać leku. Należy dokładnie przestrzegać tej instrukcji. W przypadku niewystarczającej podaży wapnia i witaminy D3 w diecie, należy rozważyć przyjmowanie odpowiednich preparatów uzupełniających. Jeśli przyjmujesz preparaty zawierające wapń, magnez, żelazo lub glin, musisz zachować co najmniej 2-godzinny odstęp między podaniem preparatu i tych leków (w przeciwnym wypadku zmniejszą one wchłanianie preparatu z przewodu pokarmowego). Po odpowiednim okresie leczenia należy wykonać kontrolne badanie densytometryczne.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na ryzedronian lub jakąkolwiek substancję pomocniczą leku (np. laktozę), obniżony poziom wapnia we krwi, schorzenia nerek, wystąpiły u Ciebie w przeszłości choroby przełyku upośledzające pasaż przełykowy (np. zwężenie).

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Leku nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcie, niestrawność, nudności, ból brzucha, biegunka), bóle mięśniowo-kostne, ból głowy. Niezbyt często występowało zapalenie błony śluzowej żołądka i przełyku, utrudnienie połykania, zapalenie błony śluzowej dwunastnicy. Gdy zaobserwujesz u siebie objawy podrażnienia przełyku (trudności w połykaniu, ból zamostkowy lub zwiększająca się zgaga) niezłowcznie zwróć się do lekarza. Nie zaobserwowano wpływu na na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych.