Ferrograd Folic - Ferrosi sulfas, Acidum folicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwas foliowy
siarczan żelaza
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Krew i układ krwiotwórczy
Specjalności Hematologia
Medycyna rodzinna
Działanie uzupełnia niedobory kwasu foliowego
uzupełnia niedobory żelaza

Wskazania:

Leczenie i zapobieganie niedokrwistości z niedoboru żelaza i kwasu foliowego.

Dawkowanie:

Doustnie. Lek należy przyjmować na czczo, bez rozgryzania. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Podczas leczenia należy zmniejszyć spożycie mleka i jego przetworów, mąki, kaszy oraz zwiększyć spożycie owoców, jarzyn i mięsa. Nie zaleca się podawać dzieciom do 12 roku życia. 

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, czarne stolce, ciemne zabarwienie zębów.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz schorzenia watroby. Gdy przyjmujesz tetracykliny, fluorochinolony, leki zobojętniające sok żołądkowy (związki glinu i magnezu). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.  

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.