Vitaminum C - Acidum ascorbicum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład witamina C (kwas askorbinowy)
Postać drażetki
tabletki powlekane
tabletki drażowane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie uzupełnia niedobory witaminy C
Zamów w doz.pl Vitaminum C Teva, 200 mg, tabletki powlekane, 50 szt.

Wskazania

Stany niedoboru (awitaminoza, m.in. w gnilcu lub w zwiększonym zapotrzebowaniu, np. wskutek nieprawidłowej diety lub ciąży). Stany osłabienia organizmu, choroby infekcyjne, okresy rekonwalescencji, zmniejszona odporność organizmu. Zaburzenia wchłaniania (biegunka, owrzodzenie jelit, zapalenie okrężnicy). Pękanie naczyń włosowatych. Wspomagająco w leczeniu substytucyjnym preparatami żelaza w celu ułatwienia ich wchłaniania.

Dawkowanie

Doustnie. Profilaktycznie dorośli 100-500 mg dziennie w kilku dawkach, dzieci do 15 roku życia: 100-200 mg dziennie. Leczniczo stosuje się większe dawki. Korzystnie jest przyjmować lek w trakcie lub bezpośredni po posiłku, w celu zminimalizowania ewentulanego działania drażniącego na przewód pokarmowy.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne

Znacznie większe niż zalecane dawki mogą powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (zgaga, biegunka). Ponadto długotrwałe podawanie dużych dawek może niekiedy powodować bóle łowy, zaczerwienie skóry, działanie moczopędna, a także przyczynia się do powstawania kamicy szczawianowo-wapniowej. U pacjentów z niedoborem G-6-PD (dehydrogenazy glukozo 6- fosforanowej) może wystąpić rozpad krwinek.

 

Lek nie wpływa na sprawność psychomotroyczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, kamicę nerkową, niedobór dehydrogenazy glukozo 6- fosforanowej.

 

Gdy przyjmujesz preparaty zawierające pochodne amfetaminy, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, sulfonamidy.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciaży lub karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią po konsultacji z lekarzem.