×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Vitaminum C - Acidum ascorbicum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład witamina C (kwas askorbinowy)
Postać drażetki
tabletki powlekane
tabletki drażowane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie uzupełnia niedobory witaminy C
Zamów w doz.pl Vitaminum C Teva, 200 mg, tabletki powlekane, 50 szt.

Wskazania do stosowania

Stany niedoboru (awitaminoza, m.in. w gnilcu lub w zwiększonym zapotrzebowaniu, np. wskutek nieprawidłowej diety lub ciąży). Stany osłabienia organizmu, choroby infekcyjne, okresy rekonwalescencji, zmniejszona odporność organizmu. Zaburzenia wchłaniania (biegunka, owrzodzenie jelit, zapalenie okrężnicy). Pękanie naczyń włosowatych. Wspomagająco w leczeniu substytucyjnym preparatami żelaza w celu ułatwienia ich wchłaniania.

Dawkowanie

Doustnie. Profilaktycznie dorośli 100-500 mg dziennie w kilku dawkach, dzieci do 15 roku życia: 100-200 mg dziennie. Leczniczo stosuje się większe dawki. Korzystnie jest przyjmować lek w trakcie lub bezpośredni po posiłku, w celu zminimalizowania ewentulanego działania drażniącego na przewód pokarmowy.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, kamicę nerkową, niedobór dehydrogenazy glukozo 6- fosforanowej.

 

Gdy przyjmujesz preparaty zawierające pochodne amfetaminy, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, sulfonamidy.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciaży lub karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią po konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne

Znacznie większe niż zalecane dawki mogą powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (zgaga, biegunka). Ponadto długotrwałe podawanie dużych dawek może niekiedy powodować bóle łowy, zaczerwienie skóry, działanie moczopędna, a także przyczynia się do powstawania kamicy szczawianowo-wapniowej. U pacjentów z niedoborem G-6-PD (dehydrogenazy glukozo 6- fosforanowej) może wystąpić rozpad krwinek.

 

Lek nie wpływa na sprawność psychomotroyczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.