Laxitab - Rheum sp. - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład wyciąg z korzenia rzewienia
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie przeczyszczające

Wskazania:

Zaparcia różnego pochodzenia.

Dawkowanie:

Doustnie. 2-3 tabletki z niewielką ilością płynu, przed snem. Działanie przeczyszczające następuje zwykle po 8-12 godzinach. Leku nie należy stosować dłużej niż 7-10 dni. W przypadku wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych należy zmniejszyć dawkę. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Przy długotrwałym stosowaniu może wystąpić utrata elektrolitów, szczególnie potasu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz stan zapalny jelit, miewasz niezdiagnozowane bóle brzucha. Gdy przyjmujesz glikozydy nasercowe, leki przeciwarytmiczne. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.