Elosalic - Mometasoni furoas, Acidum salicylicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Początkowe leczenie łuszczycy o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim; preparat stosuje się w celu usuwania blaszek łuszczycowych.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Uwaga! Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.   Uwaga! Ze względu na zawartość kwasu salicylowego nie należy opalać się podczas kuracji lub przyjmować naświetlań UV po zastosowaniu leku.   Ostrożnie stosować u dzieci powyżej 12-go roku życia. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku w tej grupie pacjentów nie zostały ustalone.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej lekkie lub umiarkowane pieczenie w miejscu nałożenia maści, świąd, miejscowe zaniki skóry. Sporadycznie: rozstępy, wtórne zakażenia, zapalenie skóry przypominające trądzik różowaty (na skórze twarzy), wybroczyny.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, odczyny poszczepienne, zapalenie skóry wokół ust, trądzik różowaty, trądzik pospolity, zaniki skóry, zakażenia bakteryjne (np. ropne zapalenie skóry, kiła, gruźlica), wirusowe (np. opryszczka, ospa wietrzna, półpasiec, brodawki płciowe), grzybicze lub pasożytnicze, łuszczycę krostkową i kropkową.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Należy unikać stosowania w I i II trymestrze ciąży. Stosowanie preparatu w ostatnim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.